HRUBÝ A NÍZKÝ JESENÍK

Fotografie (19)[Skrýt náhledy]
HRUBÝ A NÍZKÝ JESENÍK 
(klikni pro zvětšení)Praděd, autor Tomáš Poledník 
(klikni pro zvětšení)Velké Losiny, autor Tomáš Poledník 
(klikni pro zvětšení)Mechová jezírka, autor Tomáš Poledník. 
(klikni pro zvětšení)
Keprník vrchol 
(klikni pro zvětšení)Ztracené kameny 
(klikni pro zvětšení)Pohled z Pradědu na areál Ovčárny, hotel Figura, vpravo nahoře Petrovy kameny 
(klikni pro zvětšení)lom 
(klikni pro zvětšení)
Praděd 
(klikni pro zvětšení)Pec 1311 m.n.m. 
(klikni pro zvětšení)Cestou na Městské skály 
(klikni pro zvětšení)Červenohorské sedlo  
(klikni pro zvětšení)
Červenohorské sedlo  
(klikni pro zvětšení)Praděd 
(klikni pro zvětšení)Červenohorské sedlo, Praděd 
(klikni pro zvětšení)Praděd 
(klikni pro zvětšení)
Velká kotlina 
(klikni pro zvětšení)Petrovy kameny 
(klikni pro zvětšení)Vřesová studánka 
(klikni pro zvětšení)

Region Jeseníky je velmi rázovitý kraj s krajinou plnou luk a lesů, kde v přírodě zahlédneme jeleny a srnce, lišku, jezevce, kunu, lasičku a vzácně i kamzíka, vlka a rysa. Není neobvyklé zahlédnout na obloze káni, jestřába, krahujce, poštolku nebo sovu.

Leží v nejsevernější části Moravy, hraničí s Polskem, na jihu navazuje na zvlněnou krajinu hanácka a na západě pohořím Rychlebských hor vytváří přirozenou hranici mezi Moravou a Čechami. Oblast tvoří pohoří Hrubý Jeseník, Králický Sněžník, Rychlebské hory, Nízký Jeseník a podhůří mnohotvárných údolí a pahorkatin přecházející do nížin. Nadmořské výšky těchto pohoří kromě Nízkého Jeseníku se nedostávají pod 1000 m, jen pohoří Hrubý Jeseník, které je druhé nejvyšší v České republice, má 79 vrcholů nad 1000 m.

Podmínky jsou ideální pro rekreaci, sport a turistiku. Především zimní sporty a cyklistika je velmi populární i tady a uspokojí i náročného návštěvníka. Nejznámější lyžařskou oblastí je Ovčárna na Pradědu, Červenohorské sedlo a Ramzová, ale navštěvované jsou i Petříkov, Malá Morávka, Karlov. Krajinu můžete poznat bezpečně po značených turistických stezkách, kterými je celá oblast protkaná, stejně jako cyklistickými a naučnými stezkami. V Rychlebkých horách jsou ideální terény na běžkování. Příležitost mají i milovníci agroturistiky, jedním z takových center je obec Horní Heřmanice.

Díky nerostnému bohatství se v kraji setkáváme i se zlatokopectvím, s jehož historii se seznámíme v muzeu ve Zlatých Horách. Na mnoha místech jsou patrné známky minulé i současné těžby (hlavně břidlice), proto má význam navštívit muzeem hornictví. Unikátní je papírna ve Velkých Losinách, významná pro výrobu ručního papíru, která byla prohlášena národní kulturní památkou. Ač v kraji díky chladnému a vlhkému podnebí příliš sídlišť nevzniklo, můžeme narazit na nejednu zříceninu hradu. Z dochovalých je jedna z nejkrásnějších památka zámek Jánský Vrch, hrad Sovinec a Šternberk, ale za prohlídku stojí určitě i zámek Bruntál a Velké Losiny.
Zvláštností, kterou jen tak nenajdete jsou židle hospody na Rejvízu (penzion Rejvíz), které jsou vyřezány s karikaturními podobami stálých hostů. Host si židli musel zaplatit, ale měl na ni výhradní právo a kdykoli přišel musela mu být uvolněna. Židle a jiné řezbářské práce vytvořili bratři Braunerovi, kteří penzion před 2. svět. válkou vlastnili.

Jesenicko je bohaté na přírodní krásy, pokud Váš dech se nezatají při výhledu do kraje z nejvyšší hory Moravy a Slezska - Pradědu (1492 m), pak zkuste určitě Rešovské vodopády, největší vodopády Nízkého Jeseníku, Váš zájem upoutají i vodopády Bílé Opavy a krápníkové jeskyně Na Pomezí a Na Špičáku. Přírodní rezervací v Hrubém Jeseníku je i rašeliniště Rejvíz. Pod vrcholem Kralického Sněžníku pramení nejdelší moravská řeka Morava. Určitě za zmínku stojí i geologická zvláštnost vyhaslých sopek v okolí Bruntálu - Uhlířský vrch, Venušina sopka, Velký a Malý Roudný.

Zdejší prameny byly využity k léčebným účelům na mnoha místech a dodnes se můžete rekreovat v lázeňských střediscích Karlova Studánka, Lázně Jeseník, nebo ve Zlatých Horách, v Dolní Lipové a ve Velkých Losinách. Klimatické lázně a horské rekreační středisko Karlova Studánka slouží již více než 200 let jako speciální léčebna pro onemocnění dýchacích cest.

Na území Jeseníků se rozkládá na 744 km CHKO Jeseníky, vyhlášena v roce 1969, leží převážně v celku Hrubého Jeseníku, okrajově zasahuje do oblastí Zlatohorské vrchoviny a Hanušovické vrchoviny. Její nejvýznamnější přírodní památky jsou NPR Králický Sněžník, NPR Rejvíz a nejstarší rezervace na Moravě : Šerák – Keprník.

Autory fotografií jsou Robert Branc a Tomáš Poledník.







Datum poslední aktualizace článku: 11.12.2009