16.01.2021, čas: 5:59 Průvodce Českem - InfoČesko.cz | Beskydy.cz | inPhoto počasí
Jeseníky
Na portálu InfoJeseniky.cz.cz najdete 632 památek a turistických odkazů a 9 ubytovacích a stravovacích zařízení.
Hledej >>
Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích


Přihlášení
Login
Heslo


Spolupráce


Jeseníky

Náhodný tip

Počasí
Předpověď počasí

www.infojeseniky.cz - Hrubý Jeseník - Malá Morávka - MALÁ MORÁVKA


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

MALÁ MORÁVKA

Negarantovaná informace
Adresa:Malá Morávka 55, 793 36 Malá Morávka
Telefon:+420 554 273 225
Fax:+420 554 273 095
Email:starosta(zavináč)malamoravka(tečka)cz
WWW:http://www.malamoravka.cz
GPS:50°0'56,150"N, 17°18'52,805"E
Odpovědná osoba:Ondřej Holub, starosta

Pro detail klikni (ortofotomapa)

Základní mapa

Fotografie (2)[Zobrazit náhledy]

Malá Morávka je horská obec jejíž součástí je Karlov. Spolu tvoří největší rekreační, turistické a lyžařské středisko v Jeseníkách. Leží na soutoku Bílého potoka s Moravicí ve východní části Hrubého Jeseníku, na území CHKO Jeseníky. Malá Morávka je známá svým turistickým ruchem ve všech ročních obdobích a ideálními podmínkami pro lyžování. Nejcennější hodnotou Malé Morávky je zachovalé přírodní a životní prostředí. K nejvýznamnějším místům patří Velká kotlina, která je dnes součástí největšího chráněného území v Jeseníkách, Národní přírodní rezervace Praděd. Mezi nejvzácnější rostliny na území obce patří tzv. endemické druhy, které se nevyskytují jinde na světě jen v Jeseníkách. Jsou to např. zvonek jesenický, hvozdík kartouzek sudetský, jitrocel tmavý sudetský, lipnice jesenická.

Status: obec
Celková výměra: 6158 ha
Počet obyvatel: 646 (k 1.1.2011)
Okres: Bruntál
Obvody, části:
Nadmořská výška: 660 m n. m.

  • Vzdálenost vzdušnou čarou: Obec leží 11 km západně od okresního města Bruntálu.
  • Vlakem: nejbližší stanice je Bruntál, žel.st., odtud jsou autobusové spoje.
  • Autobusem: Autobusosvá zastávka je vzdálena asi 300 m.
  • Autem: Příjezd až chatě osobními auty s přilehlým parkovištěm (i v zimním období).
  • Pěšky: červená TZ směr Hvězda; zelená a modrá TZ směr Karlov pod Pradědem, žlutá TZ směr Ovčárna Praděd.
  • Na kole: cyklotrasa č. 6073, 6077.

Území bylo osídleno od přelomu 13. a 14. století, první písemná zmínka je z roku 1524. Na konci 15. století území spravovali páni z Vrbna. I zde se těžily různé kovy, především však železná ruda, už v 16. století se odtud vozila do bruntálského hamru. Bernard z Vrbna nechal pak postavit nové hutě a hamry.

Do roku 1682 se počet obyvatel zvýšil asi na pět set. Vznikaly nejen nové chalupy, ale i hamry. Nové centrum obce vyrostlo i při odbočce cesty do Karlova. V prvních čtyřech desetiletích 18. století svědčí výrazná stavební činnost o prosperitě obce i drátoven, které tenkrát ponejvíce vlastnila rozvětvená rodina Schilderova. Výrobní program se totiž po vzniku železáren v Ludvíkově zaměřil především na drátařství. Z rozhodnutí vrchnosti však přišla drátovna v horní části obce do dražby a získal ji drátařský mistr Antonín Weiss. S ním vstoupila do Malé Morávky rodina, jejíž jméno bylo po další čtyři generace spojeno s historií zdejšího drátařství a později i papírenství. Kromě toho i nemalého kulturního dění. Značný majetek po Antonínu Weissovi převzali po jeho smrti synové Jan Kašpar a Karel Josef, kteří společně vybudovali ještě další drátovnu. Kromě ní odkoupili i nejmladší vrchnostenský hamr, postavený roku 1780 a nazvaný po svém zakladateli Karlův hamr.

Jan Kašpar Weiss navíc přikoupil i druhý hamr. Oba bratři zemřeli roku 1979. Pozůstalé manželky nechaly oběma zesnulým vytesat na zdejším hřbitově společný náhrobek ve tvaru empírového obelisku. Nápis na něm dodnes připomíná jejich dobré vlastnosti i zásluhy obou o obec. Autorem náhrobku byl v roce 1800 Amadeus Strauss, sochař žijící tenkrát v Bruntále. Drátovna byla zmodernizována, když však roku 1832 vyhořela, byla místo ní zřízena papírna. Odbyt výrobků hledali morávečtí drátaři nejenom doma, ale také za hranicemi země, především v Polsku a Uhrách. Jejich technická zařízení však stále více zastarával, což přirozeně výrobu komplikovalo. Se jménem Jana Weisse je v Malé Morávce spojována i muzikantská tradice. On sám byl dobrý hudebník a staral se také o muzikantské vzdělávání svých zaměstnanců. Sestavil tady i kvarteto a místní kapelu. Kapela nadále existovala ještě po řadu desetiletí a účinkovala občas i v lázních v Karlově Studánce. Muzikanti si při koncertování oblékali havířské uniformy.
Weissové se také přičinili o stavbu kaple na Kapličkovém vrchu.
Základní kámen nového farního kostela Nejsvětější Trojice byl položen v roce 1790. Dokončen a slavnostně vysvěcen byl 22. října 1793.
Koncem 18. století stály v Malé Morávce už dvě školní budovy. Nynější školní budova byla na jejím místě postavena v letech 1907 – 1908. Kolem roku 1790 stálo v Malé Morávce více než sto padesát domů, ponejvíce roubených ze dřeva. Od počátku 19. století si nahrazovali nejbohatší obyvatelé staré stavby novými, zděnými z kamene a cihel. Z etnografického hlediska spadají zdejší chalupy do kategorie domů sudetoněmeckého jesenického typu. Ponejvíce se jedná o jednodomy s obytnou a hospodářskou částí, tzv. “pod jednou střechou”.
Kolem domů probíhaly četné vodní náhony, v nichž proudila voda nejenom k drátovnám, ale také k bělidlům a mlýnům. Dnes už na většinu z nich upozorňují pouze řady vzrostlých stromů.
Staletá činnost hutí poznamenala v minulosti i tvář zdejšího údolí. Kupily se tu dlouhé a široké haldy strusky, vysoké až několik metrů. V 19. století se dolování postupně omezovalo. V 70. letech minulého století tato činnost zcela ustala, poněvadž zdejší ruda se nevyrovnala rudě dovážené k nám už ze Švédska. Konkurence vítkovických železáren od r. 1828, i vznik bohumínských drátoven způsobily téměř úplný zánik kdysi manufakturního průmyslu v Malé Morávce. Tam zůstal v činnosti pouze starý Karlův hamr, později továrna Olbrichova.
Nicméně i ve 2. polovině 19. století pokračoval stavební ruch.
Z Bruntálu byla přivedena železnici.
Po 2. světové válce bylo německé obyvatelstvo povětšině odsunuto, o bydlení ve starých roubených chalupách nebyl mezi Čechy velký zájem. Tenkrát si mnohé dřevěnice zakoupili lidé z větších měst, především z Olomouce, Ostravy, Opavy a Brna, výhradně k rekreačním účelům, čímž je zachránili pro budoucnost. Později byly totiž demolovány více než tři desítky opuštěných domů, a tím zničeny velké kulturní hodnoty. Tyto staré dřevěné chalupy, založené často v 18. století, ale i mnohé zděné domy postavené v 19. století, jsou bohatstvím, jakým se v Evropě může honosit jenom málo regionů. Lidé, kteří je stavěli, měli jak mimořádný cit pro proporce a tvar, tak i velké krajinotvorné cítění. Proto tyto chalupy, označované jako lidové stavby, zdejší horská údolí ladně doplnily a pohledově obohatily.

Malá Morávka se svým okolím je dnes vyhledávána všemi, kdo milují přírodu i kulturní hodnoty. V obci byla vyhlášena roku 1995 vesnická památková zóna a mnohé z chalup jsou zapsány jako památky lidové architektury.
Významnými pamětihodnostmi jsou původní dřevěné stavby, zděná kaple na Kapličkovém vrchu se vzácnými nástropními malbami datovanými rokem 1800. V kapli je Muzeum Kapličkový vrch. Na místním hřbitově byl pochován významný přírodovědec minulého století, profesor brněnské univerzity a člen společnosti Národního muzea v Praze Fridrich Anton Kolenati a ve své době proslavená hospodyně na staré i nové Ovčárně Rasa Grohalová (hospodařila zde 55 let) vyznamenaná císařem Františkem Josefem stříbrným záslužným křížem. Je zde i pozoruhodný náhrobek bratří Weiszů (významných podnikatelů v obci) z roku 1800 s bohatou výzdobou. Původní dřevěný kostel Nejsvětější Trojice byl nahrazen kostelem zděným, který spolu se hřbitovní zdí, márnicí a farou tvoří cenný soubor památkových objektů. Za zmínku stojí hraniční kámen na Vysoké holi, který byl v r. 1624 osazen Řádem německých rytířů po zkonfiskování majetku pánů z Vrbna (účastníků stavovského povstání 1621) císařem Ferdinandem II. V obci byly nalezeny archeologické nálezy nádob z konce 13. stol.

Kompletní informační servis poskytuje místní turistické informační centrum.

V obci jsou služby jak pro rekreanty tak sportovce. Přímo v obci se nachází řada lyžařských vleků s kvalitním zázemím. V areálu Srubovka nabízí jízdu na koni v letním i zimním období. V zimním období je Malá Morávka i Karlov rájem běžkařů, naopak v dalších měsících jsou plně k dispozici značené cyklotrasy do okolí.

Více než 300 rekreačních chat nabízí přes 3200 míst k ubytování.

Chata Kopřivná, Na Rychtě (603 869 568), Pod Kapličkou (554 273 007), U Kovárny (554 273 100), U Křížku (554 273 139), Hotel Sauna (554 273 037), Penzion Ema (554 273 078), Pohoda (554 273 102), Praděd (554 273 102), U Bohouše (554 273 115).

Datum poslední aktualizace článku: 03.08.2015Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoJeseniky.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.

Děkujeme, redakce InfoJeseniky.cz

Máte-li dotaz, napište na výše uvedený e-mail. Doplnění článku zasílejte na redakci webu na info(@)infojeseniky.cz.

Text:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

V okolí najdete ...

2,0 km
CHALOUPKA POD KOPŘIVNOU V MALÉ MORÁVCEHrubý Jeseník / Malá Morávka
Kapacita bez přistýlek: 10, v ceně od 850 Kč (osoba/noc)

2,2 km
HORSKÝ HOTEL KOPŘIVNÁ V MALÉ MORÁVCEHrubý Jeseník / Malá Morávka
Kapacita bez přistýlek: 80, v ceně od 770 Kč (osoba/noc)

2,2 km
UBYTOVÁNÍ MAJA V MALÉ MORÁVCEHrubý Jeseník / Malá Morávka
(osoba/noc)
Města a obce
4,2 km DOLNÍ MORAVICE
6,3 km KARLOVA STUDÁNKA
7,3 km ANDĚLSKÁ HORA
9,8 km RÝMAŘOV
Historické zajímavosti
128 m MALÁ MORÁVKA - VESNICKÁ PAMÁTKOVÁ ZÓNA
197 m FARNÍ KOSTEL NESVĚTĚJŠÍ TROJICE V MALÉ MORÁVCE
610 m KAPLE NESVĚTĚJŠÍ TROJICE V MALÉ MORÁVCE
Přírodní zajímavosti
8,2 km PETROVY KAMENY V JESENÍKÁCH
Kultura
7,3 km MĚSTSKÉ MINIMUSEUM ANDĚLSKÁ HORA
7,4 km MĚSTSKÁ KNIHOVNA ANDĚLSKÁ HORA
Turistika
1,7 km IN-LINE A CYKLO OKRUH KARLOV POD PRADĚDEM
3,2 km NAUČNÁ STEZKA VELKÁ KOTLINA V JESENÍKÁCH
5,7 km ROZCESTÍ HVĚZDA V HRUBÉM JESENÍKU
9,6 km PRADĚD - NEJVYŠŠÍ VRCHCHOL JESENÍKŮ A MORAVY
Lázně
6,4 km LÁZNĚ KARLOVA STUDÁNKA
Sport
1,4 km SKI AREÁL MYŠÁK V MALÉ MORÁVCE
1,5 km SKI ARÉNA KARLOV
2,2 km SKI AREÁL KOPŘIVNÁ V MALÉ MORÁVCE
2,6 km BĚŽECKÉ TREATĚ MALÁ MORÁVKA A KARLOV
3,4 km SKIPARK AVALANCHE
4,0 km HAMŘÍKOVÁ STÁJ V DOLNÍ MORAVICI
4,5 km BĚŽECKÉ TRATĚ V NOVÉ VSI U RÝMAŘOVA
5,6 km BĚŽECKÉ TRATĚ V OKOLÍ SUCHÉ RUDNÉ
[Další... (9)]
Obchod a služby
1,7 km HORSKÁ SLUŽBA STANICE KARLOV
6,4 km INFORMAČNÍ CENTRUM - KARLOVA STUDÁNKA
8,3 km HORSKÁ SLUŽBA STANICE OVČÁRNA
9,3 km WELLNESS CENTRUM BALNEO POD PRADĚDEM
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.