23.02.2024, čas: 10:54 Průvodce Českem - InfoČesko.cz | Beskydy.cz | inPhoto počasí
Jeseníky
Hledej >>
Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích


Přihlášení
Login
Heslo


Spolupráce


Jeseníky

Náhodný tip

Počasí
Předpověď počasí

www.infojeseniky.cz - Historické zajímavosti - Králický Sněžník a Šumpersko - Hrady, zámky a zříceniny - Velké Losiny - ZÁMEK VELKÉ LOSINY (NKP)

ZÁMEK VELKÉ LOSINY (NKP)

Negarantovaná informace
Adresa:Velké Losiny, 788 15 Velké Losiny
Telefon:+420 583 248 380
Email:zamek(tečka)velkelosiny(zavináč)seznam(teč...
WWW:http://www.losiny-zamek.cz
GPS:50°1'23,790"N, 17°1'52,690"E

Pro detail klikni (ortofotomapa)

Základní mapa

Na místě gotické tvrzi byl v letech v letech 1581-1589 postaven Janem z Žerotína renesanční zámek, zdobený sgrafity. Koncem 17. století proběhly značné stavební úpravy. V letech 1731-1738 provedl Jan Ludvík z Žerotína další přestavby. Byla upravena nová zámecká kaple s nástropní freskou od barokního malíře Jana Kryštofa Handkeho. Kolem zámku se rozprostírá anglický park.
K nejzajímavějším místnostem zámku patří Rytířský sál s renesančním kasetovým stropem a se stěnami pokrytými koženými tapetami s vytlačovaným vzorem. V ostatních místnostech nalezneme nábytek z období renesance, baroka, klasicismu a empíru.
Hluboký zážitek nabízí prohlídka zámecké galerie s obrazy nejvýznamnějších evropských malířských škol. Na místě barokní zahrady, jejíž torzo sochařské výzdoby se dochovalo, byl od počátku 19.století vytvářen krajinářský park, který se z části zachoval dodnes.Zajímavost : V rytířském sále můžete shlédnout majolíková kamna z roku 1589, renesanční příborník a na stěnách visí vzácné kožené tapety.

V roce 2006 se zámek stal důstojnou kulisou pro historický thriller o nechvalně proslulé čachtické paní s názvem Love Story Bathory od režiséra Juraje Jakubiska. Který si jej vybral proto, že nejlépe splňoval jeho přísné nároky na renesanční prostředí nenarušené pozdějšími přestavbami. (Ve filmu se objeví Karel Roden, Marek Vašut, Lucie Vondráčková, Bolek Polívka, Jiří Mádl či Jiří Korn. Za kameru se postavil F. A. Brabec. )

Otevírací doba :
duben, říjen : sobota, neděle, svátky
květen - srpen, září : denně kromě pondělí 8.00 - 16.00 (poslední výprava)

Vstupné :
dospělí 60 Kč
důchodci 40 Kč
děti 30 Kč

Poloha : vzdušnou čarou 10 km severovýchodně od města Šumperk. Obec má autobusovou i železniční stanici.


Datum poslední aktualizace článku: 07.11.2007